O szkoleniu

Laboratorium Psychoedukacji w Warszawie oraz Pracownia Psychoterapii HUMANI w Poznaniu, we współpracy z Norweskim Instytutem Mentalizacji zapraszają na kolejną w Polsce edycję szkolenia


Psychoterapia oparta na mentalizacji” (MBT – Mentalization Based Treatment)

– stopień podstawowy (26-28 luty 2022, Poznań)

– stopień zaawansowany (26 – 27 luty 2022, Poznań)


Szkolenie skierowane jest do specjalistów pracujących w obszarze zdrowia psychicznego zainteresowanych leczeniem zaburzeń osobowości.Mentalizacja odnosi się do naszej zdolności rozumienia stanów umysłowych – własnych i innych ludzi.

Mentalizujemy, gdy próbujemy zrozumieć zachowania nasze i innych w kontekście intencji oraz innych stanów wewnętrznych.

Skupienie się na tej specyficznie ludzkiej umiejętności, traktowanie jej jako narzędzia terapeutycznej interwencji  stanowi podstawę Terapii Opartej na Mentalizacji (MBT).

MBT początkowo rozwijana była w celu pracy z pacjentami z zaburzeniem osobowości borderline (BPD), aktualnie znajduje jednak zastosowanie w szerszym spektrum zaburzeń. Programy szkoleniowe z MBT przygotowują również do prowadzenia terapii pacjentów z antysocjalnym zaburzeniem osobowości, rodzin oraz adolescentów.

MBT został stworzony przez jednego z najwybitniejszych współczesnych psychoterapeutów i badaczy: Petrea Fonagy i Anthonego Batemana wraz z współpracownikami.

Skuteczność tego nurtu została szeroko potwierdzona empirycznie, jest on uznawany obecnie za jeden z najskuteczniejszych w leczeniu głębiej zaburzonych pacjentów.

Szkolenie jest certyfikowane przez Laboratorium Psychoedukacji, Pracownię HUMANI oraz Norweski Instytut Mentalizacji.

Szkolenie ma charakter zaawansowany, kandydaci powinni posiadać już doświadczenie i wiedzę w zakresie psychoterapii, a także mieć ukończony staż kliniczny.

Osobom zainteresowanym tym nurtem terapeutycznym polecamy wywiad z Anną Król-Kuczkowską, który może stanowić przystępne wprowadzenie do tego zagadnienia: Jak wejść w skórę drugiej osoby.